Tiskové zprávy ČMO

ČMN číslo 2 - 21.leden 2000
ČMO - boj za práva motorkářů

ČMO - Boj za práva motorkářů

 

Jednou z činností kterou se ČMO zabývá je i právní pomoc motorkářům, kteří se stali obětí nehody, kterou sami nezavinily.

Dnes bych vám rád dal také jednu dobrou radu a to pro případ, že se vám stane nehoda.

Ať už je dopravní nehoda vámi zaviněná nebo ne je (nutné) vhodné aby jste zavolali policii a nedali na řeči typu “to je dobrý”, “nic se vlastně nestalo”, “tak já ti dám 500,- a je to, proč z toho dělat vědu”.

Ptáte se proč? Důvod je jednoduchý. Tak třeba příklad. Přijíždíte si pomalu a v poklidu na semafor kde právě naskočila červená, už skoro stojíte když tu najednou zezadu BUM ! Z ničeho nic se válíte i se svojí partnerkou ne zemi. Tam, kam jste původně chtěli dát podrážku boty máte nyní helmu s hlavou

a na noze celou váhu motorky i se spolujezdcem a bagáží. Samozřejmě se snažíte se co nejrychleji postavit, pomoc spolujezdci a zvednou motorku. Mezitím již řidič pokud ovšem patří mezi ty slušné, vám přispěchá na pomoc. Zběžně kontrolujete motorku a staráte se o spolujezdce zda je v pořádku. Pokud je vše relativně O.K. snaží se celou situaci řidič zahrát do autu a nadhodí jednu z výše zmiňovaných vět. Pokud mu na kývnete, on nasedne do auta a zmizí a už ho nikdy (snad) nepotkáte. Ale co později nebo snad druhý den ráno. Zazvoní vám budík sednete si na postel a chcete vstát, ale ouvej noha se vám podlomí a v kotníku nepříjemně píchne.

Sednete si na postel kouknete na kotník a ten hraje všemi barvami a ještě ke všemu má velikost menšího melounu.Tak takhle opravdu do práce nedojdete. Návštěva lékaře, rentgen, sádrovna v lepším případě obvaz a pracovní neschopnost na 14 dní. Dobelháte se domů a po chvilce zazvoní telefon a na druhém konci drátu vám hlas vašeho spolujezdce řekne, že na levém lýtku má spáleninu o velikosti smaženého řízku a že nemůže chodit. Co teď ? Marně se snažíte vzpomenout si na SPZ auta které vás včera srazilo, ale i když si už náhodou vzpomenete tak můžete mít smůlu. Auto bylo v tu dobu třeba “služebně mimo město” kde se vám nehoda stala a viník zůstane nepotrestán a vám peníze za opravu motorky a za ušlý zisk budou určitě někde chybět.

Tak co ? Není lepší tu policii přece jen zavolat ?

 

 

Text:   David Klvaňa

            víceprezident ČMO

E-mail:info@czmo.cz

WEB   www.czmo.cz


Návrat na domovskou stránku Zpět(c) Česká Motorkářská Organizace 1999-2000
Veškerá práva vyhrazena